כמה אחוז משכנתא אפשר לקבל

כאשר אנשים אנשים שוקלים לקנות דירה השאלות הראשונות שעולות הן כמה אחוז משכנתא אפשר לקבל ואיזה אחוז הבנקים יתנו. סכום המשכנתא המקסימלי הוא בין 50% -75% מערך הדירה. חישוב פשוט מראה שכדי לקבל משכנתא לדירה עליכם לגייס לפחות 25% מערך הדירה שלכם (חסכון, סיוע, כספים ומקורות אחרים).

חישוב ההון והסכום שתגישו בקשה לבנק למשכנתאות מחייב אתכם לחשב את עלות הדירה שלכם כמו גם את ההוצאות הסובבות אותה. אלה יכולים להגיע לעשרות אלפים. דמי תיווך, מס רכישה ותשלום לעורך הדין הם חלק מההוצאות הנוספות הנלוות לרכישת דירה. מדובר בהוצאות בעלות גבוהה שיש לקחת בחשבון לפני שתגישו בקשה למשכנתא.

מה המשכנתא המירבית שתוכלו לקחת בלי הון עצמי?

למרות שאי אפשר לרכוש דירה ללא הון עצמי, ישנן דרכים להשיג אפשרות זו באופן מידי או בעתיד הקרוב. כך למשל ניתן לקחת "משכנתא הפוכה" שבה ההורים שלכם משכנים את הדירה שלהם ב 50% מערכה בפועל ואז נותנים לכם את הכסף שקיבלו.ביום שבו יעברו ההורים לבית אבות או ביום פטירתם, הבנק יקבל את הבית שלהם. הטריק הזה יכול להיות בעייתי מכיוון שכך אתם מוותרים על הירושה שלכם. בכל מקרה, עליכם להתייעץ עם יועץ משכנתאות לפני שתעשו זאת כיוןן שגיל ההורים שלכם עשוי לגרום לכך שהעסקה הזו לא שווה את זה.

אפשרות נוספת היא להמשיך לחיות בשכירות ולרכוש דירה אחרת זולה יותר שלא דורשת מכם סכום התחלתי גבוה מדי ואז לקנות דירה זולה יותר. למשל, דירה בפריפריה שעולה 800 אלף שקל. אל תחשבו מיד שמדובר בהשקעה לא חכמה בגלל המיקום של הנכס. תמיד יש ביקוש לבתים, אפילו באזורים מרוחקים. על דירה כזו תשלמו עלות התחלתית נמוכה משמעותית מאשר על דירה שעולה כפליים. בנוסף, תוכלו להשכיר את הדירה בכדי לכסות את הוצאות המשכנתא ואולי אפילו חלק משכר הדירה שלכם. בסופו של דבר תוכלו למכור את הדירה ולהרוויח מספיק כסף לרכישת דירת החלומות שלכם.

כמה משכנתא אפשר לקחת על דירה שניה?

משכנתא דירה שנייה: אם אתם בעלים של דירה, אך ברצונכם לרכוש דירה נוספת מבלי שתצטרכו למכור את הדירה הקיימת, כלומר בתום התהליך יהיו בבעלותך שתי דירות.
משכנתא לדירה שנייה אפשר לקחת תמורת 50% ממחיר הרכישה של דירה.
בנוסף ניתן לבצע משכון דירה עבור קנית דירה שניה . כלומר, לקחת משכנתא בשיעבוד הדירה הנוכחית בניכוי המשכנתא שיש עליה כיום בנוסף למשכנתא על הדירה הנרכשת

כמה הון עצמי צריך בשביל משכנתא 2021

ישנם סכומי משכנתא רבים שתוכלו לקבל, אך הכל תלוי בשווי הנכס אותו אתם שוקלים לקנות. השאלה הנכונה לשאול היא "איזה אחוז משכנתא תוכלו לקבל בשנת 2021?". ברוב המקרים, 75%. אם תרכשו דירה תמורת 1,200,000, סכום המשכנתא שלכם יהיה 600,000 שקלים. אם הדירה היא 800,000 בלבד. המשכנתא שלך תהיה 600,000 שקלים.

 

למרות שזה לא נכון בכל המקרים, ניתן להשיג מימון משכנתא של 90% באמצעות תוכנית מחיר למשתכן. תוכנית זו אינה מתאימה לכל הזוגות הצעירים. כדי לברר אם זה מתאים לכם, מומלץ לשוחח עם יועץ משכנתאות מקצועי שיוכל לנתח את השוק ואת המצב הכלכלי שלכם. תוכלו להימנע מלעשות טעויות יקרות שעלולות לגרום לכם ליפול לחור עמוק מאוד שקשה לטפס ממנו.

השאלה “כמה הון עצמי צריך למשכנתא” או למעשה “כמה הון עצמי צריך לדירה” תלויה במספר גורמים – חלקם מוגדרים על ידי בנק ישראל ומשרד האוצר, וחלקם האחר – על ידי הבנקים למשכנתאות וכוחות השוק.

המגבלות המרכזיות הקיימות נכון לשנת 2021 על הלוואות משכנתא הן:

אחוז מימון מירבי לרוכשי דירה ראשונה – 75% (מלבד רוכשי דירה במסגרת “מחיר למשתכן”).
אחוז מימון משכנתא למשפרי דיור – 70%.
אחוז מימון מירבי למשקיעים בנכס נדל”ן – 50%.
יש לקחת לפחות 33% מהמשכנתא בריבית קבועה (צמודה או לא צמודה).
אחוז הלוואות הפריים וההלוואות בריבית משתנה הקצרות מ- 5 שנים – מוגבל ל-33%.
רוב הבנקים לא יאפשרו לקחת הלוואת משכנתא שההחזר עליה גבוה מ-33% מההכנסה המשותפת של בני הזוג.